Araç Kiralama Şartları Nelerdir? | Cizgi Rent a Car
  1. Anasayfa
  2. Araç Kiralama Şartları

Araç Kiralama Şartları

KİRALAMA KOŞULLARI

ŞARTLAR  ve KOŞULLAR

Kullanıcı Bilgisi

Kiralanan araç, sadece kira sözleşmesinde ve teslim formunda belirtilen kişiler tarafından kullanılır. Aracın kullanımında,  sözleşmede belirtilmeyen herhangi bir üçüncü sahsın aracı kullanmasından meydana gelebilecek zararları hiçbir garanti kapsamayacaktır. Extra sürücüler  eklemek isterseniz, ofislerimize başvurabilirsiniz.

Araç grupları için minimum sürücü yaş ve ehliyet süresi ile ilgili detaylar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Grup

Minimum ehliyet yaşı

Minimum sürücü yaşı

Ekonomi

                  2

                 21

Orta

                  3

                 24

Lüks

                  4

                  27

SÜRÜCÜ BELGESİ VE KİRALAMA YAŞI SINIRLAMALARI
Genç sürücü paketinden yararlanabilmek için aşağıda yer alan koşulların sağlanması gerekmektedir.
    Ekonomik grupta bulunan araçları kiralayabilmek için normalde en az 21 yaşında ve 2 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 20 yaşında ve 1 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek ekonomik gruptan araç kiralayabilmektedir.
    Orta grupta bulunan araçları kiralayabilmek için normalde en az 24 yaşında ve 3 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 21-24 yaş aralığında ve 2 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek orta gruptan araç kiralayabilirler.
    Üst  grupta bulunan araçları kiralayabilmek için normalde en az 27 yaşında ve 4 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 24-27 yaş aralığında ve 3 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek üst gruptan araç kiralayabilirler.
    Genç sürücü uygulaması için Süper Mini Hasar Güvencesi alınması mecburidir. Cizgi rent a car  genç sürücü uygulamasını uygulamama hakkını saklı tutar.

Değerli müşterimiz, üst ve lüks sınıftan kiralama yapılabilmesi için, ehliyet yılı ve sürücü yaşı kriteri ile birlikte, ofislerimizden daha önce herhangi bir sınıfta kiralama yapma şartı kontrol edilmektedir.

Kiralama Süresi:

Minimum kiralama süresi 24 saattir. Bu süre, yoğun sezon, bayram tatili gibi periyotlarda daha yüksek tutulabilir.

Kiralanan araçlara, Adil Kullanım Politikası kapsamında günlük limit uygulanabilir.

Geç Teslimat:

Aracınız rezerve edilen saate göre 2 saat veya daha geç iade edilirse, gün için geçerli olan günlük ücret kira sözleşmesine eklenecek ve kredi kartınızdan tahsil edilecektir.

Fiyatlarımıza KDV dahildir.

Yakıt:

Lütfen aracı teslim alırken, aldığınız yakıt miktarı  ile iade ediniz.

Araç Teslimatı

Yapmış olduğunuz rezervasyon, araç grubuna göre konfirme edilmiş olup herhangi bir marka ve/veya model garantisi verilmemektedir. Tarafınıza, talep ettiğiniz araç ya da muadili tahsis edilemezse, ücretsiz upgrade ya da fiyat güncellemesi yapılarak downgrade yapılabilir.

Tüm rezervasyonlarınızda, varsa uçuş numaranızı ve araç alış saatinizi yakından takip etmeniz önemlidir. Uçuş numaranızı iletmeniz, uçuşunuzdaki olası gecikme ve güncellemelerin tarafımızca takip edilmesini kolaylaştıracaktır. Aracı alacağınız saatin üzerinden 1 saat geçtiği halde aracı teslim almaya gelmediyseniz, size ulaşılamaz ise ya da rezervasyon konfirme edilemez ise, ilgili rezervasyon iptal edilebilir.

Tek Yönlü Kiralama:

Aracın kiralama yapılan şehirden Cizgi Rent a Car ofisinin bulunduğu farklı bir şehirde iade edilmesi Cizgi'nin onayına ve ek ücrete tabidir. Ek ücret tutarı bölge/ofise göre değişiklik gösterdiğinden çağrı merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

GÜVENCE ve GARANTİ

Araç güvence planlarımız kampanya ve fiyatlara göre değişmektedir. Güvence planının detayları sözleşmemizde ve teslimat formunuzda belirtilmektedir. Gereksinim duyabileceğiniz ek güvenceler için ücretler ve limitler hakkında bilgi almak için rezervasyon çağrı merkezine veya ofisimize başvurunuz. Hizmet olarak sağlanan güvence ve garantilerin detayları aşağıda yer almaktadır.

Mini Hasar Güvencesi:

Cizgi rent a car tarafından belirlenen beyanlı maksimum hasar limiti 5000 TL`nin altında kalan tek taraflı kaza ve hasarlarda, yetkili merciiler (Polis ve Jandarma) tarafından kaza tespit tutanağı doldurulmasına gerek kalmadan, müşteri beyanı ile onarım güvencesidir.

Süper Mini Hasar Güvencesi:

Cizgi rent a car tarafından belirlenen beyanlı maksimum hasar limiti 10000 TL`nin altında kalan tek taraflı kaza ve hasarlarda, yetkili merciiler (Polis ve Jandarma) tarafından kaza tespit tutanağı doldurulmasına gerek kalmadan, müşteri beyanı ile onarım güvencesidir.

Premium Hasar Güvencesi:

Cizgi rent a car tarafından belirlenen beyanlı maksimum hasar limiti 30000 TL`nin altında kalan tek taraflı kaza ve hasarlarda, yetkili merciiler (Polis ve Jandarma) tarafından kaza tespit tutanağı doldurulmasına gerek kalmadan, müşteri beyanı ile onarım güvencesidir.

TRAFİK CEZALARI

Trafik kurallarına uyulmaması sonucu kesilmiş olan trafik cezalarının ödenmesi(köprüler ve otoyollarda yanlış şeride girmek dahil) sözleşmede belirtilen aracı kiralayan kişinin kredi kartından tahsil edilecektir.

Aracın kirada olduğu süre zarfında yansıyacak Trafik Cezalarının müşteriden tahsilat sürecinde, trafik ceza bedeli dışında 150 Türk Lirası Hizmet Bedeli tahsil edilecektir.

 

EK HİZMETLER ve ÜRÜNLER

Araç kiralama hizmetimize ek olarak aşağıdaki ürünleri ve hizmetleri satın alabilirsiniz. Fiyat detayları ve daha fazla bilgi için lütfen rezervasyon çağrı merkezini arayınız veya ofislerimize başvurunuz.

-Bebek koltuğu

-Aracı farklı yerde teslim etme

-Takmatik kar zinciri

-Mini hasar güvencesi

-HGS

-Kış Lastiği

ÖNEMLİ: Kış lastiği, Bebek Koltuğu ve Plastik Kar Zinciri hizmeti, ofislerde uygunluk bulunması durumunda sağlanan bir hizmettir. 

Güvenlik:

Web sitemiz www.cizgirentacar.com size daha güvenli bir alışveriş ortamı sağlamak için SSL güvenlik sertifikası kullanmaktadır.

 

REZERVASYON VE KİRA SÖZLEŞMESİ DEĞİŞİMİ

Erken Teslim:

Aracın, teslim alındıktan sonra rezervasyon tarihinden önce  iade edilmesi durumunda para iadesi yapılmaz. 

 

Kiralama Süresinin Uzatılması:

Kiralama süresinin sona ermesi üzerine Kiracı kiralama süresinin tek taraflı olarak uzatamayacaktır. Kiracının, kiralama süresini uzatmak istemesi halinde, kiralayanın yazılı onayı ile kira süresi uzatılabilecek veya kiracı yeni verilecek olan araca rıza gösterecektir. Kiralayan Kiracının kiralama süresini uzatma talebini onaylamaz ise ve her halükarda işbu Sözleşme ’de belirtilen kiralama süresinin sona ermesi üzere; kiracı, kiralamış olduğu aracı, kiralama kontratında belirtilen iade lokasyonuna bırakacaktır.  Kira uzatmaları, sonraki kira sözleşmesi imzalanmamış olsa dahi iş bu sözleşme koşulları ile bağlı kalacaktır. Müşteri tarafından talep edilen kira süresinin uzatılması talebinin firmamızca onaylanması durumunda, uzatma işlemi, söz konusu aracın kiralandığı fiyat üzerinden değil, aracın uzatma yapılan andaki güncel fiyatı üzerinden yapılır. Kiracı, sözleşme süresinin sona ermesine rağmen aracı teslim etmemesinin ceza hukuku hükümlerince suç teşkil ettiğini, aracı kira süresi dışında alıkoymayacağını kabul eder. Kira süresinin sona ermesi sonrasında ve/veya yasalara aykırı araç kullanımı sırasında sigorta, teminatlar ve yasal haklardan yararlanamayacağını bildiğini kabul ve beyan eder. 

İptal ve İade Uygulaması:

Rezervasyonlar, rezervasyonun yapıldığı tarihteki rezervasyon saatine 24 saat kala iptal edilebilir ve böyle bir durumunda sizden hiç bir ücret talep edilmez. Rezervasyon başlangıç saatinde gelmeyen ve bu saat sonrasında iptal talebi oluşturan müşterilerimize, ödedikleri ücret 1 günlük kesinti yapılarak iade edilir. Rezervasyon iptal talebinizin, araç alış tarihinize 24 saatten daha kısa bir süre kala yapılması halinde, bir günlük No Show ücret kesintisi yapılarak, kalan tutar ödeme yaptığınız karta iade edilir.


No-Show Uygulaması:

Rezervasyonda belirtilen teslim alma saatinde aracın teslim alınmaması durumunda, araç 2 saat sonra No-show durumuna geçecek ve hiçbir gruptan araç garanti edilemeyecektir. No-show durumundaki rezervasyonunuz, 2 saatin sonunda iptal olacaktır.

ÖNEMLİ BİLGİ

Aracın kirasıyla ilgili tüm ücretler kiracının kişisel kredi kartından tahsil edilecektir.

Herhangi bir hasar olması durumunda sigortadan faydalanabilmeniz  için  polisi arayarak olayı bildirmeli ve araç, olay yerinden hareket ettirilmeden Trafik polisi ve Jandarmayı  bilgilendirmeli ve polis raporu ile alkol testi almalısınız.

Maddi hasarla sonuçlanan hasarlarda sürücüler kendi aralarında kaza tutanağı tutabilirler.

Araç hırsızlığı durumunda polis çağırıp hırsızlık raporu alınması gerekmektedir. Hırsızlık raporu aracın anahtarı ile bize iade edilmelidir.

Kaza, hırsızlık, arza, patlak lastik gibi herhangi bir aksilik durumunda veya acil durumlarda veya acil yardıma ihtiyacınız olursa, Türkiye genelinde 7/24 hizmet veren çağrı merkezini arayabilirsiniz.      0850 43311 83

Sigortamız Türkiye dışı seyahatlerde geçerli değildir. Araçlarımız Türkiye dışında kullanılamaz.

Yeni kimlik uygulaması ile, müşterilerimizin, ehliyetlerini  kimlikleri ile birleştirmiş olsalar dahi, kiralama esnasında ehliyetlerini  yanlarında bulundurmaları ve kiralamanın gerçekleşmesi için ibraz etmeleri zorunludur. Dolayısıyla, ehliyet ile birleştirme işlemleri yapılmış kimlikler, araç kiralama için yeterli değildir, ehliyet mutlaka ibraz edilmelidir. Fiziki ehliyet ibraz edemeyen müşterilerimize araç tahsisi yapılamayacaktır.

Belirli bir marka veya model için garanti verilmeden herhangi bir araç grubu için rezervasyonlar onaylanır.

Kiracı hatalı kullanımından veya dikkatsizlik gibi nedenlerden dolayı meydana gelen mekanik ve elektriksel zarar ve ziyanın bedelini kabul eder ve onaylar. Mekanik  ve elektriksel nitelikler de dahil olmak üzere bu tür zarar ve hasarlar taşıt sigortası poliçesi ve garanti kapsamında değildir.

Kış lastikleri isteğe bağlıdır. Kış lastiklerinin mevcudiyeti stoklarla sınırlıdır, bölgelere ve ofislere göre değişir.

Kiralanmış olan aracın, hasar, arıza ya da bir başka sebeple kullanılamayacak durumda olması sebebiyle, aynı segmentte ya da ücretsiz olarak daha üst segmentte başka bir araç 24 saat içinde tahsis edilir. Hasar ve kaza durumlarında ikame araç verilebilmesi için, ilgili tüm kaza tutanaklarının ve alkol raporunun tamamlanmış ve tarafımıza ulaştırılmış olması gerekmektedir. Bu belgelerin tarafımıza ulaştırılmaması durumunda 24 saatlik süre değişkenlik gösterebilir.

Türkiye'de yaşayan ve Türk vatandaşı olan kişilerden, kamu görevlisi olanlar hariç olmak üzere, araç kiralama işlemlerinde, diğer tüm kriterler ile birlikte aracın teslim alınacağı güne ait uçuş kartı (Boarding pass) talep edilmekte olup, bu belgeyi ibraz edemeyen kişilere araç kiralama işlemi yapılamayacaktır.

Kiralama bitiminde, araç içinde herhangi bir şahsi eşyanızın olup olmadığını kontrol ediniz. Araç içinde unutulan özel eşyalar için sorumluluk kiralayana aittir. CIZGI, hiçbir şekilde KİRACI tarafından vasıtada taşınan ya da bırakılan herhangi bir malın kaybından sorumlu tutulamaz. KİRACI, kiraya verenin bahsedilen türde bir kayıp ya da hasar sonucu meydana gelebilecek dava, suçlama, şikayet ve zarardan ibra eder.