7000 Yıllık Geçmişi ile Van’da Gezilecek Yerler | Cizgi Rent a Car
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Turizm Rehberi
  4. 7000 Yıllık Geçmişi ile Van’da Gezilecek Yerler

7000 Yıllık Geçmişi ile Van’da Gezilecek Yerler

7000 Yıllık Geçmişi ile Van’da Gezilecek Yerler

Van şehrimiz, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıp Türkiye’nin en kalabalık on dokuzuncu şehri ve yüz ölçümüyle en büyük altıncı şehridir. Van, tarihi M.Ö 5 binli yıllardan bu yana uzanmış olup dünyanın en eski kentlerinden birisidir. Dolayısıyla da içerisinde farklı farklı medeniyetler yaşamış ve birçok tarihi kalıntıya sahiptir.

Sadece tarihi güzellikleriyle değil, doğa güzellikleriyle de öne çıkan bu şehri size daha yakından tanıtmak amacıyla Van’da gezilecek yerleri sizin için derledik.

1.Van Kalesi

Van Kalesi, şehir merkezine 5 km uzaklıkta olup M.Ö 840-825 tarihleri içerisinde Urartu Kralı I.Sarduri tarafından yaptırılmıştır. Van Kalesi, uzun süre boyunca Urartu Devleti’nde “Tuşba” ismi ile başkent olmuştur. Bu sebeple şehrin yapısal simgelerinden biridir. Konumu Van Gölü’nün karşısında, bir kayalık üzerindedir. Van Kalesi, Menua ve II.Sarduri kaya mezarları, Madır Burcu, Analı Kız Açık Hava Tapınağı, sur duvar yatakları, I.Sarduri’ye ait olduğu düşünülen Asur dilinde yazılmış çivi yazılı kitabeleri ve çok daha fazlasını barındırıyor. Bu kale, Urartu Devleti’nden bu günlere gelen en güzel yapı olduğu iddia ediliyor.

2.Van Kedisi Heykeli

Van denilince akla ilk başta gelen şeylerden biri de Van kedisidir. Van’ın simgelerinden biri haline gelmiş olan Van kedisi için şehrin girişine Van Kedisi Heykeli yaptırılmıştır. Heykel 5,5 metre yüksekliğiyle, Van kedisinin bir gözü mavi ve bir gözü sarı olma özelliğini taşımasıyla ve boynundaki nazar boncuğu ile halkın epey beğenisini toplamıştır.

Van Ferit Melen Havaalanı yolunda olan bu heykeli ziyaret etmek isterseniz havaalanından çıkış yaparken kolaylıkla geçebilirsiniz.

3.Tarihi Van Evleri Mahallesi

1915 Ermeni İsyanı ve Büyük Van Yangını’ndan sonra inşa edildiği düşünülen Tarihi Van Evleri, geleneksel Türk evlerinin özelliklerini içermesiyle günümüze kadar gelmiştir. Şehrin önemli miraslarından olan bu evler; taş, kerpiç ve ahşap malzemeleri ile yapılmıştır.

Şehir merkezine yakın bir konumda olan Kalecik Mahallesi’nde bulunan Tarihi Van Evleri Mahallesi, 830 metre yükseklikteki bir alana kurulmuştur. Seyir terası özelliği taşıyan bu bölgeye giderek Van’ı ayaklarınızın altına alıp manzaranın tadına çıkartabilirsiniz. Üstelik Van Denizi’nin manzarasını dahi seyredebiliyorsunuz.

4.Cumhuriyet Caddesi

Cumhuriyet Caddesi, Van’ın İpekyolu ilçesindedir ve şehrin en kalabalık ve işlek caddesidir. Cadde boyunca mağazalar, kuyumcular, oteller gibi mekânları bulabilirsiniz.

Van’a yaz aylarında gelirseniz, akşamları yürüyüş yapmak veya araçla gezmeyi tercih edebileceğiniz bir caddedir. Her yerden aracınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu caddede, gezerken bir yandan da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

5. Van Urartu Müzesi

Bölgede kazı çalışmaları yapılmış olup bulunan çivi yazılı eserlerden, Urartu Devleti’nde kaleler, saraylar, su kanalları ve barajlar kurulduğunu görebiliyoruz. Urartu Devleti dönemlerinden kalan eserler Van Urartu Müzesi’nde yer alıyor. İçerisinde 16 farklı sergi salonu olup, farklı dönemleri ve eserleri turistlerin beğenisine sunuyor. Van Urartu Müzesi, Urartu Devleti’nin tarihini yaşamlarını ve kültürünü yansıtıyor. Ayrıca müzede, tarihi önem taşıyan mekânların belgeleri, maketleri ve fotoğrafları vardır.

Van, tarihi ve turistik birbirinden ihtişamlı gezilecek yerleriyle şehir merkezine gerek uzak gerek yakın yerlere gitmek için dolmuş ve taksi kullanabilirsiniz. Ayrıca Van’da bulunan Cizgi Rent a Car’dan Van ucuz araç kiralama veya Van Ferit Melen Havalimanı Araç Kiralama hizmetinden faydalanıp şehri baştan sona kadar gezebilirsiniz.

Van Araç Kiralama Hizmeti

Van’a hava yolu ve kara yoluyla gitmek mümkündür. Van’da Van Ferit Melen Havalimanı bulunmaktadır. Havalimanında indikten sonra Van araç kiralama ve Van Havalimanı araç kiralama hizmetimiz ile ucuz fiyat ile kaliteli araçlar kiralayabilir ve Van şehrinin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Van Ucuz Araba Kiralama

Kiralanacak aracın kilometresi, kiralandığı bölge, yakıtı, model yılı, cinsi, kiralandığı dönem fiyatları değiştiren ve dikkat edilen etmenlerden sadece bazılarıdır.

Bu konularda güvende hissetmek istiyorsanız Cizgi Rent a Car Van, en yeni, kaliteli ve güvenli araçlarla en iyi fiyatlar sunarak sizi mutlu etmeyi amaçlıyor.

Hizmetlerimizden yararlanmak için web sitemizi ve mobil uygulamamızı kullanabilir, 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilir, kısa sürede aracınızı kiralayabilir ve teslim alabilirsiniz


30-05-2022 11:50